31 december 1933 – 31 december 1982
Auteur: René van Eunen – Verteller: Bert van Eunen is in 1939 in de Eerste Atjehstraat geboren. In 1949 verhuisde hij met zijn ouders en broers naar de Tugelaweg. Sinds 1980 woont hij met zijn vrouw in de Watergraafsmeer.


Foto: Polygoon. Bron: Beeldbank, Stadsarchief Amsterdam. Alle rechten voorbehouden
Rond 1965 kwam ik vanuit het hoofdkantoor aan de Prinsengracht naar de fabriek aan de Duivendrechtsekade.
De firma Rath & Doodeheefver opende in 1934 een grote behangfabriek aan de Duivendrechtsekade 54 in de Watergraafsmeer. De door R&D in 1926 opgerichte Eerste Nederlandsche Behangselpapierfabriek in Schiebroek was, doordat de zaken zo goed liepen, te klein geworden. Veel werknemers uit die fabriek kwamen werken in de nieuwe fabriek. Zij kwamen ook in de omgeving wonen, voornamelijk in de Watergraafsmeer, Diemen en Duivendrecht.
Rond 1965 kwam ik vanuit het hoofdkantoor aan de Prinsengracht, waar ik als jongste bediende in 1954 begon te werken, naar de fabriek aan de Duivendrechtsekade. Ik werkte daar als chef Collectieatelier en later als productmanager. In de fabriek werkten ongeveer 230 mensen. In 1971 leerde ik in de fabriek mijn vrouw kennen, zij kwam in dat jaar op de zichtafdeling werken. Inmiddels zijn wij 35 jaar getrouwd.
Op het fabrieksterrein stonden twee woonhuizen. In het witte huis woonde fabrieksdirecteur Coops met zijn gezin en in het andere huis de chef technische dienst dhr. Schutte met zijn gezin. Vlakbij de fabriek lag een pontje waar natuurlijk ook het personeel gebruik van maakte. R&D had een eigen dekschuit. Met deze dekschuit vervoerde de schipper het behang vanaf de fabriek naar het pakhuis van R&D ‘De Vergulde Arend’, recht tegenover het hoofdkantoor aan de Prinsengracht.
Aan de Duivendrechtsekade waren ook nog andere bedrijven gevestigd, waaronder de studio van Joop Geesink. Hij was bevriend met dhr. F. C. Doodeheefver en heeft een kinderkamerdessin ontworpen welke in 1965/66 als behang werd uitgebracht. Op de R&D film ‘De kamer van IK’ uit 1965 is Geesink aan het werk te zien met het ontwerp hiervan.
In 1982 kocht R&D concurrent Goudsmit-Hof en deze handelsmaatschappijen werden in 1983 samengevoegd tot een werkmaatschappij met een hoofdkantoor aan de Contactweg in Amsterdam, een fabriek in Rijen en 14 landelijke verkooppunten. Dit betekende het einde voor de fabriek aan de Duivendrechtsekade Onze prachtige fabriek werd gesloten en gesloopt. Veel werknemers werden ontslagen, anderen verhuisden mee naar Rijen. Met pijn in ons hart hebben wij dit allemaal zien gebeuren.

Foto: collectie Bert van Eunen © Alle rechten voorbehouden

Bron: Geheugen van Nederland. Alle rechten voorbehouden


Foto: Bert van Eunen Alle rechten voorbehouden

Foto: Bert van Eunen Alle rechten voorbehouden

Foto: collectie Bert van Eunen. Alle rechten voorbehouden

Foto: collectie Bert van Eunen. Alle rechten voorbehouden

Foto: Bert van Eunen Alle rechten voorbehouden

Foto: collectie Bert van Eunen. Alle rechten voorbehouden

Goedemiddag, E. Casoetto is de zoon van mijn oudtante Janna Koenen en oudoom Isaac Casoetto. Ephraim was zijn naam voluit, roepnaam was (toen hij een kind was, althans) Frans. Is er meer bekend over hem? Ik zoek hem, maar kan hem niet goed vinden. Gelukkig vond ik een foto van hem uit 1979 op deze site. Is er bijvoorbeeld bekend of hij getrouwd was en/of kinderen had? Bvd, Susan
Beste Susan,
Nee, wij hebben geen informatie over Ephraim. Alles wat we aan informatie hebben staat op onze website.U zou het in het Stadsarchief kunnen proberen.
Heel veel succes bij uw zoektocht,
Jo Haen
Ik dacht dat J.F. Rodenberg hier ook gewerkt heeft, maar ik kan er weinig ober terug vinden. Herkent iemand zijn naam?
Goede morgen
Kun je nog behang kopen van Rath en Doodeheever ?
Min moeder heeft bij R&D gewerkt op de administratie en gestopt in 1949. Weet niet wanneer ze daar begon met werken.
Na de dood van mijn opa, vond ik tussen zijn spullen een foto van een voetbalclub. Volgens mij staat mijn opa er niet tussen en heeft ook niet gevoetbald of ik moet hem niet herkennen. Ik ben altijd nieuwsgierig geweest welke voetbalclub dat is geweest. Nu zag ik dus dat Rath & Doodeheefver ook een voetbalclub had. Is er iemand die, als ie de foto zou zien die ik nu heb, dat zou kunnen bevestigen?
Beste Ingrid, ik weet niet of R&D een officiële voetbalclub had, maar heel veel bedrijven hadden vroeger een personeelsvereniging, waar van alles onder viel, ook een voetbalclub. Ik vermoed dat dit het geval is geweest bij je opa. Je mag de foto opsturen, dan zet ik hem op FB en misschien zijn er mensen die hem herkennen. Groet, Jo Haen, mede-beheerder.
Tonny Maaswinkel
Daar heb ik nog gewerkt in de kantine vanaf 17 uur het eten maken en dan klaarzetten voor de avond ploeg. Leuk en mooie foto.
Elly Bakker
Vanaf het achterbalkon van ons huis in de Rosendaalstraat,zag je s,avonds in de verte in verticale rode letters staan: Rath en Doodeheefer
Wim Stegeman
Vakantiewerk gedaan. Onvergetelijk omdat ik voor het eerst in een fabriek kwam en aan de lopende band werd gezet.
Henk En Sas Vriezema
Mijn moeder heeft daar vanaf ergens in de 60er jaren op kantoor gewerkt tot 1983. Leuk om het artikel te lezen en foto’s te zien . Vaak ging ik haar ophalen na het werk.
Wat leuk om mijn grootouders op deze foto te zien. Eerste rij tweede van links J.Rustige-Kress, derde van rechts (een tree lager) J. Rustige. Ik wist dat mijn grootouders bevriend waren met de Doodheefvers. Deze foto is nieuw voor mij. Leuk na al die jaren.
Hallo,
Mijn moeder heeft tot ongeveer 1954 bij Rath & Doodeheefver gewerkt. We kwamen een paar boeken tegen welke ze op haar 23e verjaardag had gekregen, ondertekend door “chefs en bedrijfsleiding D.K.” Afkorting van?
Groet Irma
Frits van Buuren Geweldig, al die behangboekjes door de brievenbus
Ronald Van de Paverd En ,s avonds een mooie lijn verlichting op de toren..
Marinus Udo Heb daar nog vakantie werk gedaan
Bep Hermans En wij hebben nog vroeger in de vaart gezwommen
Carla Beukers Ahhhhh wat leuk! Heb daar op het laboratorium gewerkt met mijnheer Duynking Dörner en mijnheer Haase. Vluchtte soms even weg naar de verffabriek want op het lab was het stil en daar was altijd leven in de “brouwerij”
Motorrijtuig geslipt
27 februari 1930
Samen 100 jaar in dienst bij één firma
17 februari 1947
Dhr. J. J. A M. Valk
In memoriam van dhr. Valk uit het personeelsblad van R&D ‘Variator’ van september 1978.
Prijsvraag Rath en Doodeheefver
16 januari 1948